praktyczny blog o pomiarach i automatyce przemysłowej

bo w automatyce liczą się ludzie

Biopaliwa – dlaczego trzeba mierzyć stężenie?

Bioetanol, czyli alkohol etylowy wytwarzany z biomasy, wykorzystywany jest jako paliwo (lub jego dodatek). Może pochodzić zarówno z pełnowartościowych produktów roślinnych (zboże, buraki cukrowe, ziemniaki), jak i odpadków. Zaliczany jest do biopaliw, a co za tym idzie – do odnawialnych źródeł energii (OZE). Bioetanol o wyższym stężeniu można uzyskać z kukurydzy, stosując procesy tzw. „mielenia na sucho”.

Kiedy mierzymy stężenie:

– przygotowywanie zacieru (instalacje mielenia na sucho),
– proces fermentacji skrobi kukurydzianej,
– dalsze oddzielanie i destylacja.

Dlaczego mierzymy?

Pomiar całkowitej ilości rozpuszczonych ciał stałych (TDS) lub Brix podczas przygotowywania zacieru, służy standaryzacji i optymalizacji produkcji (obniżenie kosztów energii, skrócenie czasu fermentacji, minimalizacja odpadów).

Czym mierzyć?

Ze względu na obecność pewnej ilości zawieszonych substancji stałych zawróconych z etapu fermentacji, tylko selektywny pomiar rozpuszczonych substancji stałych podczas przygotowywania zacieru może pomóc w uzyskaniu stałego stężenia i ustandaryzować proces fermentacji. Z tego wynika przewaga refraktometrów VAISALA K-Patents (niewrażliwych na wtrącenia stałe) nad innymi miernikami gęstości (np. Coriolisa).

Więcej o refraktometrach:

Refraktometryczne pomiary stężenia

 

Biopaliwa – dlaczego trzeba mierzyć stężenie?

Najnowsze

POBIERZ E-BOOK

Chesz być na bieżąco?
Zapisz się do naszegoNEWSLETTERA!

Armatura

Jak wybrać odwadniacz do wymienników ciepła?

Kontynuując temat odwadniania systemów parowych, zajmiemy się dziś problemem dobrania prawidłowego odwadniacza do wymienników ciepła. Poruszyliśmy już kwestię odwadniania rurociągów przesyłowych, kociołków parowych, dziś podpowiemy

Czytaj więcej »
Akademia Automatyki

Dołącz do nas!

Wypełnij formularz subskrypcji i bądź na bieżąco