praktyczny blog o pomiarach i automatyce przemysłowej

bo w automatyce liczą się ludzie

Przepływ gorących cieczy – czym mierzyć?

Wiele procesów technologicznych często wymaga podwyższonej temperatury mediów w celu poprawienia efektywności prowadzonego pomiaru. Niejednokrotnie wiąże się to z ograniczeniami wykorzystywanej aparatury kontrolno-pomiarowej, a doskonałym przykładem pomiaru wymagającym wysokiej temperatury to pomiar przepływu cieczy.

Czym zatem mierzyć gorące ciecze?

Jednym z bardzo dobrych rozwiązań, skutecznym do pomiaru cieczy o temperaturze wyższej niż 240°C (do prawie 600°C) jest wykorzystanie ultradźwiękowej technologii bezinwazyjnej. Metoda nie ingeruje w proces technologiczny, eliminuje wszelkiego rodzaju zagrożenia oraz umożliwia  szybki i łatwy montaż na pracującej instalacji sond pomiarowych na rurociągach z mediami o wysokiej temperaturze. Niemiecka firma Flexim oferuje przepływomierze bezinwazyjne, które doskonale sprawdzają się w takich rygorystycznych warunkach. Wysokotemperaturowe sondy pomiarowe  wykonane są z wytrzymałego materiału PI, czyli poliamidu oraz szlachetnej stali nierdzewnej 304. Wewnątrz posiadają element piezokrystaliczny, generujący falę ultradźwiękową. Sondy firmy Flexim posiadają również  wbudowany czujnik temperatury.

Sondy pomiarowe typu P i M
Sondy pomiarowe typyu P i M

Obecny zakres temperatur dla sond pomiarowych zapewnia łatwiejszy dostęp do niektórych zastosowań wysokotemperaturowych, ze względu na zwiększoną liczbę aplikacji, które można teraz opomiarować bez nakładki wysokotemperaturowej WaveInjector. Wspomniana nakładka była niezbędna jako element sprzęgający sondę pomiarową z powierzchnią rurociągu w pomiarach gdy medium przekraczało temperaturę  200°C . W takiej sytuacji montaż nakładki, wykonanej z żelu silikonowego, teflonu, ołowiu czy srebra, był absolutną koniecznością. Jednakże dość skomplikowana procedura montażu nakładki wymusiła na producentach zwiększenie zakresu temperatur sond pomiarowych.

Wavelnjector
Nakładka wysokotemperaturowa Wavelnjector
Szeroki wachlarz zastosowań

W branżach produkujących żywność oraz w zakładach produkujących włókna tekstylne,  gdzie na szeroką skalę wykorzystuje się nośniki ciepła do różnych zastosowań w procesach grzewczych, wymagana jest kontrola przepływu energii. W tych warunkach niezwykle przydatna okazuje się kombinacja przepływomierza ultradźwiękowego FLUXUS f704 TE oraz sondy pomiarowej ze zwiększonym progiem temperatury.
Rozwiązanie oparte na sondach wysokotemperaturowych przyczynia się również do skutecznej poprawy w przemyśle chemicznym, skoncentrowanym na produkcji kwasu siarkowego. W procesach produkcyjnych przeważają temperatury od 200°C do 240°C. W takich procesach można wykorzystać model PIOX S (model S721SA) do pomiaru stężenia kwasu siarkowego.

Miernik PIOX S
Miernik PIOX S

 

A ponadto…

Podczas stosowania  urządzeń bezinwazyjnych nie ingerujemy w proces technologiczny, a sondy można montować bez zatrzymywania pracy instalacji (procesu technologicznego). Dzięki temu redukujemy możliwości wycieku do minimum, spadek ciśnienia na instalacji oraz koszty zabudowy i montażu. Dodatkowo nie istnieje już konieczność stosowania nakładki wysokotemperaturowej. Przepływomierze bezinwazyjne mają wiele możliwości zastosowania oraz oferują dokładny wynik pomiarowy.

 

Przepływ gorących cieczy – czym mierzyć?

Najnowsze

POBIERZ E-BOOK

Chesz być na bieżąco?
Zapisz się do naszegoNEWSLETTERA!

Akademia Automatyki

Dołącz do nas!

Wypełnij formularz subskrypcji i bądź na bieżąco