praktyczny blog o pomiarach i automatyce przemysłowej

bo w automatyce liczą się ludzie

Czym mierzyć przepływ paliw, chemikaliów, olejów i innych lepkich cieczy? Przepływomierzem owalno-kołowym!

Przepływomierze owalno-kołowe, które należą do grupy objętościowych zostały skonstruowane do pracy w wymagających aplikacjach związanych z precyzyjnym pomiarem przepływu nawet lepkich cieczy. W niniejszym wpisie przypomnimy nieco ich budowę, zasadę działania oraz zastosowanie.

 

Kilka słów o działaniu przepływomierzy owalno-kołowych

Układ pomiarowy przepływomierzy owalno-kołowych składa się z dwóch elementów owalno-kołowych, poruszanych przez przepływające medium. Każdy obrót pary elementów owalno-kołowych odpowiada przemieszczeniu przez miernik dokładnie znanej objętości cieczy. Liczba obrotów jest proporcjonalna do prędkości przepływającego medium.  Dużą zaletą przepływomierzy owalno-kołowych jest fakt, że nie wymagają one odcinków prostych przed i za przepływomierzem przy jego montażu. Umożliwiają one pomiar cieczy o bardzo dużych lepkościach i jednocześnie wykazują się przy tym niezwykłą precyzją – dokładność sięga nawet do 0,25%. Urządzenia mogą być również stosowane w strefie zagrożonej wybuchem oraz do pomiarów mediów agresywnie chemicznych.

Schemat działania przepływomierzy owalno-kołowych
Schemat działania przepływomierzy owalno-kołowych

Standardowy przepływomierz składa się z korpusu, komory pomiarowej, elementów uszczelniających, wirników (w tym jednego „aktywnego”), wałów, pokrywy przepływomierza oraz elementów mocujących. „Aktywny” wirnik oznacza, że jeden z wirników wyposażony jest w magnes i umiejscowiony w górnej części.  Przykładem przepływomierza o takiej budowie jest przepływomierz firmy Macnaught serii MX .

Kiedy stosować przepływomierze owalno-kołowych ?

Jeśli potrzebujesz przepływomierza do pomiaru lepkich cieczy w warunkach laboratoryjnych lub w dużych obiektach przemysłowych, bądź do pomiaru cieczy o nienewtonowskim module sprężystości, naszą propozycją są urządzenia firmy Macgnaught MX. Pomiar cieczy o lepkości powyżej 1000 cP jest możliwy dzięki zastosowaniu zazębień o specjalnym profilu oraz materiałów z jakich wykonane są wirniki. Pozwala to zredukować spadki ciśnienia przepływającej cieczy przy przejściu przez komorę pomiarową przepływomierza.

Wersje przepływomierzy Macnaught MX
Wersje przepływomierzy Macnaught MX

 

Szeroki wachlarz zastosowań przepływomierzy

Przepływomierze owalno-kołowe firmy Macnaught podzielone są na trzy grupy:


• dedykowane do paliw i olejów (grupa F – „Fuel”) – komora pomiarowa wykonana jest aluminium, wirników z tworzywa PPS (polisiarczek fenylenu) bardzo odpornego chemicznie (do temperatury maksymalnej 85oC) oraz elementów uszczelniających wykonanych z Vitonu, skonstruowane do pomiaru przepływu olejów ciężkich, benzyn oraz olejów układów hydraulicznych,
• dedykowane do rozpuszczalników (grupa S – „Solvents”) – komora pomiarowa wykonana jest z aluminium, wirników ze stali nierdzewnej oraz uszczelek wykonanych z teflonu, skonstruowane do pomiaru przepływu wszelkiego rodzaju rozpuszczalników, farb, barwników oraz chemikaliów roliczych,
• dedykowane do zastosowań przemysłowych (grupa P – „Industrial Process”) – komora pomiarowa i wirniki wykonane są ze stali nierdzewnej , skonstruowane do pomiaru przepływu mediów agresywnych, chemikaliów oraz substancji ściernych.

Aplikacje, do których przepływomierze owalno-kołowe znajdują swoje zastosowanie to: dozowanie, rozdział, komponowanie, pomiar różnicowy zużycia paliwa oraz wszelkie inne wymagające precyzji pomiaru.

Przykład zastosowania – schemat dozowania
Przykład zastosowania – schemat dozowania

Mimo swojej szerokiej oferty zastosowań oraz swych licznych zalet, należy również wspomnieć o ograniczeniach przepływomierzy owalno-kołowych. Urządzenia dedykowane są do pomiaru cieczy tylko czystych (filtrowanych), odgazowanych (odpowietrzanych), a elementy ruchome przepływomierzy muszą być na bieżąco konserwowane. Pamiętajmy jednak, że każde rozwiązane niesie ze sobą pewne ograniczenia. Jeśli do wyżej opisanych zalet stosowania przepływomierzy dodamy solidne wykonanie oraz łatwość w utrzymaniu, urządzenia owalno-kołowe stają się odpowiednią propozycją dla wielu, nawet bardzo wymagających, aplikacji.

Więcej szczegółów na temat przepływomierzy owalno-kołowych znajdziesz w naszym kwartalniku „Pod kontrolą”

https://www.podkontrola.pl/akademia-automatyki-przeplywomierze-objetosciowe-typu-owalno-kolowego/

Czym mierzyć przepływ paliw, chemikaliów, olejów i innych lepkich cieczy? Przepływomierzem owalno-kołowym!

Najnowsze

POBIERZ E-BOOK

Chesz być na bieżąco?
Zapisz się do naszegoNEWSLETTERA!

Pomiary wilgotności

Czym mierzyć wilgotność peletu?

Za sprawą przyjętej polityki, zwiększającej udział energii ze źródeł odnawialnych, rynek peletu, rozwija się dynamicznie od kilku lat w całej Unii Europejskiej. Również w Polsce

Czytaj więcej »
Akademia Automatyki

Dołącz do nas!

Wypełnij formularz subskrypcji i bądź na bieżąco