praktyczny blog o pomiarach i automatyce przemysłowej

bo w automatyce liczą się ludzie

Pirometry do procesu walcowania na gorąco i nie tylko

Dokładny pomiar temperatury ma kluczowe znaczenie w procesie produkcji. Często, by sprostać wysoko postawionym wymaganiom, należy zdecydować się na innowacyjne rozwiązania.  Poruszany dziś proces spalania, wymaga pomiaru temperatury w krytycznych punktach w procesie walcowania na gorąco. Optymalnym rozwiązaniem staje się bezkontaktowy pomiar.

 

W pełni funkcjonalne, dobrze wykonane pirometry stacjonarne do ciągłego, bezkontaktowego pomiaru temperatury w całej linii walcowania na gorąco, oferuje firma Land Ametek.

Pirometry stacjonarne serii LAND System 5 / LAND SPOT
Pirometry stacjonarne serii LAND System 5 / LAND SPOT
Pirometry od zadań specjalnych

Seria pirometrów LANDSYSTEM 5 została skonstruowana dla użytkowników wymagających wysokiej dokładności, powtarzalności i pewności pomiaru. W procesie walcowania na gorąco, kiedy istnieje potrzeba bezkontaktowego pomiaru małych elementów z dużej odległości, obiektów, które są niedostępne lub znajdują się w obszarach o wysokim poziomie zakłóceń radiowych i w środowiskach o wysokiej temperaturze, gdzie chłodzenie wodne nie jest dopuszczalne, dobrym wyborem będzie pirometr SPOT R100. Pirometr SPOT R 100 pracuje w zakresie temperatury od +400 do +1800°C przy dokładności 0,25% lub 0,5% w trybie Ratio.

W pirometrze zastosowano opatentowany układ celowania zielonym wskaźnikiem LED, który służy do precyzyjnego ustawiania na obiekt pomiarowy nawet w przypadku jarzących się metali. Dodatkowo, pirometr posiada wbudowaną kamerę wizyjną, która pozwala ocenić lokalnie lub zdalnie miejsce pomiaru bez obaw uszkodzenia wzroku.
W układzie optycznym zastosowano  funkcjonalną i wygodną w użyciu zmechanizowaną ogniskową,  z regulacją z poziomu menu lub software’u, dzięki której w każdej chwili można komfortowo dostosować pole pomiarowe.

Odczyt wartości mierzonej i ustawień wszystkich pirometrów odbywa się za pomocą menu/wyświetlacza oraz zdalnie  – za pomocą standardowej przeglądarki internetowej z dowolnego miejsca zakładu.

Warto zaznaczyć, że dzięki szerokiej funkcjonalności,  SPOT R 100 sprawdza się w połączeniu z dużymi systemami PLC lub DCS. Natomiast w przypadku mniejszych aplikacji, gdzie nie występuje zakładowy system wizualizacji i archiwizacji, pomocne jest opcjonalne oprogramowanie SPOT VIEWER.

Kompletny pomiar temperatury

Pirometry to jedne z urządzeń do bezdotykowych pomiarów temperatury. Kompletny pomiar temperatury uzyskamy dodatkowo przy użyciu skanerów liniowych LANDSCAN  – do szybkiego skanowania całej szerokości przenośnika transportującego gorący koks po gaszeniu. Zapobiega spaleniu przenośnika i dalszych instalacji. Istotną funkcję pełnią  również kamery termowizyjne LAND NIR. Stosowane są do bezpośredniego pomiaru rozkładu temperatury
wsadu w piecu i/lub materiałów. Dzięki temu  zapewnimy pełny rozkład temperatury produktu, co daje dokładniejsze sterowanie procesem a w efekcie poprawę jakości produktów.

skaner temperatury
skaner temperatury
kamera termowizyjna
kamera termowizyjna

Podsumowując, dzięki wykorzystaniu najnowszej technik, pirometry SPOT zapewniają dokładny i łatwy w obsłudze bezkontaktowy pomiar temperatury. Połączenie Ethernetu, Modbus’a  TCP, transmisji potokowej obrazu, wyjść analogowych i sygnalizacyjnych w jednym urządzeniu, powoduje, że pirometry SPOT stają się łatwo dostępne dla obsługującego.

Pirometry do procesu walcowania na gorąco i nie tylko

Najnowsze

POBIERZ E-BOOK

Chesz być na bieżąco?
Zapisz się do naszegoNEWSLETTERA!

Pomiary przepływu

Przepływ gorących cieczy – czym mierzyć?

Wiele procesów technologicznych często wymaga podwyższonej temperatury mediów w celu poprawienia efektywności prowadzonego pomiaru. Niejednokrotnie wiąże się to z ograniczeniami wykorzystywanej aparatury kontrolno-pomiarowej, a doskonałym

Czytaj więcej »
Akademia Automatyki

Dołącz do nas!

Wypełnij formularz subskrypcji i bądź na bieżąco