praktyczny blog o pomiarach i automatyce przemysłowej

bo w automatyce liczą się ludzie

Przepływomierze ultradźwiękowe – wybierz odpowiedni dla siebie

Przepływomierze ultradźwiękowe stosowane są prawie w każdej gałęzi przemysłu. Pomiar przepływu metodą ultradźwiękową z mocowaniem bezinwazyjnym, zdążył już na dobre zagościć w wielu aplikacjach przemysłowych.  W dzisiejszym wpisie usystematyzujemy wiedzę na temat przepływomierzy ultradźwiękowych i mamy nadzieję, że dzięki temu pomożemy w wyborze odpowiedniego urządzenia spełniającego Państwa wymagania.

Czym są przepływomierze ultradźwiękowe?

Zasada działania przepływomierza ultradźwiękowego opiera się na pomiarze różnicy czasów przejścia fali ultradźwiękowej. Fala emitowana jest naprzemiennie pomiędzy dwoma czujnikami pomiarowymi zamontowanymi na rurociągu. Do zalet tego typu przepływomierzy należy niewątpliwie: bezkontaktowy oraz bezinwazyjny pomiar zewnętrzny, wysoka trwałość (poprzez brak ruchomych części) oraz możliwość bezpośredniego montażu na istniejącej instalacji. Przepływomierze ultradźwiękowe stosowane do między innymi do agresywnych mediów, stref zagrożonych wybuchem czy ścieków,zapewniając szybki i bezpieczny pomiar

Przenośne przepływomierze ultradźwiękowe do stref Ex i trudnych aplikacji

Przenośne przepływomierze stosowane do stref zagrożonych wybuchem, które zapewniają brak kontaktu czujników z mierzonym medium, do pomiarów gazów czy cieczy oferuje firma Flexim.  Jedyny na rynku przenośny przepływomierz do cieczy dający możliwość pracy bezpośrednio w zagrożonej strefie to przepływomierz F608. Przeznaczony jest do pomiaru: przepływu masowego, objętościowego, prędkości przepływu oraz energii, w zakresie średnic od 6 do 6500 mm. Natomiast do pomiaru  przepływu gazów oraz mieszanin gazowych w strefach zagrożenia wybuchem Ex oraz w przemyśle ciężkim dobrze sprawdzi się przepływomierz G608.  Umożliwia dwukierunkowy pomiar przepływu różnych gazów w zakresie średnic DN7 – DN1600  z dokładnością w zakresie 1…3%.  Przeznaczony do trudnych aplikacji w podziemnych magazynach gazu czy rafineriach, zapewnia szybki i łatwy pomiar gazów agresywnych i łatwopalnych bez ryzyka związanego z rozszczelnieniem rurociągu i nagłym powstaniem zagrożenia.

Przepływomierz ultradźwiękowy do gazów Fluxus G608 Ex
Przenośny przepływomierz do gazów Fluxus G608 Ex
Stacjonarne przepływomierze ultradźwiękowe do stref Ex

Dla przemysłu chemicznego oraz energetycznego oraz do warunków narażonych na wybuch, wymagane są przepływomierze w odpowiedniej ogniotrwałej obudowie. Idealną propozycję stanowi Fluxus F808/809, który dodatkowo zawiera sondy wykonane ze stali nierdzewnej. Agresywne, chemiczne ciecze oraz warunki wysokotemperaturowe im nie straszne. Przepływomierze zapewniają bezinwazyjny pomiar o dokładności ±1,60 %.

Stacjonarny przepływomierz do cieczy Fluxus F808/F809
Stacjonarny przepływomierz do cieczy Fluxus F808/F809
Przepływomierze ultradźwiękowe do agresywnych cieczy

Prawie w każdej branży, w której do czynienia mamy z agresywnymi cieczami, wymagane jest innowacyjne rozwiązania dotyczące algorytmu pomiarowego oraz filtracji sygnału. Fluxus F721 to przepływomierz, który ma szeroki obszar zastosowań. Zapewnia stacjonarny, bezinwazyjny pomiar w zakresie średnic DN6…DN6500 cieczom agresywnym i nieprzewodzącym. Z tej samej serii znajdziemy również stacjonarny przepływomierz do pomiaru gazu i powietrza w branży chemicznej i gazowniczej. Fluxus G721 przeznaczony jest do rurociągów od DN15 do DN1500.

Stacjonarny przepływomierz do cieczy Fluxus F721
Stacjonarny przepływomierz do cieczy Fluxus F721
Przepływomierze ultradźwiękowe do wody

Branża wodno-ściekowa niejednokrotnie wymaga urządzeń, które dokonują bezinwazyjnych pomiarów w najtrudniejszych miejscach oraz możliwości prowadzenia pomiarów na zakopanych czy zatopionych rurociągach wodociągowych i kanalizacyjnych. Niskokosztową propozycją dla wszystkich aplikacji wodnych stanowi przepływomierz ultradźwiękowy serii WD.  Dedykowany do pracy na rurociągach o średnicy 50 do 6500 mm, przepływomierz pozwala na uzyskanie wyników pomiaru z wysoką dokładnością oraz powtarzalnością. Dodatkowo dużą zaletą jest łatwy montaż, bez ingerencji w rurociąg oraz możliwość modernizacji istniejących sieci wodociągowych bez przerw w dostawach, co stanowi oszczędność czasu oraz pieniędzy.

Stacjonarny przepływomierz Fluxus serii WD do pomiaru wody
Stacjonarny przepływomierz Fluxus serii WD do pomiaru wody
Przepływomierze dla przemysłu morskiego i wydobywczego

W wiertnictwie morskim lub przemyśle kopalnianym panujące warunki otoczenie są bardzo niekorzystne, dodatkowo strefy te narażone są również na wybuch. Przepływomierz musi wykazywać się niezwykłą trwałością i mieć wysoką odporność na korozję. Fluxus F801, który spełnia wszystkie te wymagania, dodatkowo posiada oznaczenie ATEX M2 – umożliwiający aplikacje pomiarowe przepływu cieczy w podziemnych wyrobiskach kopalnianych. Stacjonarny przepływomierz ultradźwiękowy zapewnia pomiar bezinwazyjny z dokładnością 1,6%.

Przepływomierze ultradźwiękowe do cieczy F801
Stacjonarny przepływomierz do cieczy F801

O przepływomierzach ultradźwiękowych na łamach naszego bloga, pisaliśmy już niejednokrotnie przedstawiając rożne możliwości pomiarowe oraz zalety w wielu aplikacjach i gałęziach przemysłu. Przepływomierze, które nie wymagają ingerencji w instalacje, stanowią obecnie ekonomiczne i optymalne rozwiązanie. Więcej na temat bezinwazyjnych pomiarów przepływu, poczytają Państwo w naszym czasopiśmie branżowym Pod Kontrolą.

W numerze:

Przepływomierze ultradźwiękowe – wybierz odpowiedni dla siebie

Najnowsze

POBIERZ E-BOOK

Chesz być na bieżąco?
Zapisz się do naszegoNEWSLETTERA!

Armatura

Jak dobrać odpowiedni zawór regulacyjny?

Zawór regulacyjny jest urządzeniem, które reguluje przepływ w rurociągu. Wiele zakładów przemysłowych posiada rozbudowaną sieć rurociągów do transportu mediów potrzebnych do prowadzenia działalności produkcyjnej. Zawór

Czytaj więcej »
Akademia Automatyki

Dołącz do nas!

Wypełnij formularz subskrypcji i bądź na bieżąco