praktyczny blog o pomiarach i automatyce przemysłowej

bo w automatyce liczą się ludzie

Wyładowania niezupełne, wycieki sprężonego powietrza, czyli kamera akustyczna w akcji

Kamera akustyczna, czyli technologia obrazowania dźwięku w branży pomiarowej spotyka się coraz z szerszym zastosowaniem. Innowacyjne rozwiązanie umożliwia nakładanie na obraz wizyjny rozkładu natężenia dźwięku z matrycy mikrofonów (w czasie rzeczywistym). Kolorowe obszary nałożone na obraz widzialny oddają charakter i natężenie dźwięku. Technologia świetnie sprawdza się wszędzie tam, gdzie występują wyładowania niezupełne, czy wycieki sprężonego powietrza. O tych i innych możliwościach jakie niesie zastosowanie kamery akustycznej, traktować będzie dzisiejszy materiał.

Kamera akustyczna a wyładowania niezupełne

Kamera akustyczna jest doskonałym narzędziem do wskazania wyładowań niezupełnych w instalacjach średniego i wysokiego napięcia. Wyładowania niezupełne tworzą emisje elektromagnetyczne, dzięki którym możemy wykrywać, lokalizować, mierzyć i analizować działania oraz zidentyfikować usterki zanim zmienią się w poważne awarie. W SonaVu™ źródła ultradźwięków powstałe w wyniku wyładowań niezupełnych nakładają się na obraz, umożliwiając inspektorom intuicyjne określenie ich lokalizacji. Stosowanie technologii ultradźwięków znacząco zmniejsza ryzyko wybuchu łuku elektrycznego i jednocześnie zwiększa ogólną niezawodność instalacji elektrycznych. Należy pamiętać, że możliwości obrazowania akustycznego SonaVu ™, czynią z niej podstawowe narzędzie do kontroli systemów elektrycznych pod kątem wyładowań niezupełnych, jednak nie oznacza to, że ultradźwięki eliminują potrzebę stosowania środków ochrony osobistej i innych środków bezpieczeństwa.

Wyładowania niezupełne - obrazowanie akustyczne
Obrazowanie akustyczne – wyładowania niezupełne
Kamera akustyczna do zarządzania wyciekami sprężonego powietrza.

Sprężone powietrze takie jak gaz czy woda to jedno z podstawowych mediów używanych w wielu zakładach. Jest wytwarzane zazwyczaj na miejscu, zatem sami możemy decydować o jego sposobie przechowywania czy rozprowadzania. W związku z tym mamy nad nim pełną kontrolę. Sprężone powietrze pozostaje jednocześnie jednym z najsłabiej zarządzanym medium używanym w produkcji. Stosowane jest często na nieodpowiednie aplikacje, źle utrzymywane i marnowane poprzez nieszczelne sieci. Wycieki sprężonego powietrza bardzo często są niesłyszalne dla ludzi lub są maskowane przez hałasy hali fabrycznej. Ponadto są bezwonne, bezbarwne, zatem nie stanowią dostrzegalnego zagrożenia dla bezpieczeństwa. Nieszczelne systemy sprężonego powietrza przynoszą niewyobrażalne straty dla wielu firm.  Jednak niewiele z nich ma świadomość potencjalnych oszczędności, jakie mogliby wygenerować. Jak znaleźć odpowiednie rozwiązanie? Z pomocą przychodzi kamera akustyczna.

 

Kamera akustyczna obrazująca wyciek sprężonego powietrza
Kamera akustyczna obrazująca wyciek sprężonego powietrza

Urządzenie słyszy bowiem tylko składową ultradźwiękową wytwarzaną przez przepływ turbulentny w miejscu wycieku oraz być odpornym na fabryczny hałas. Kamera akustyczna SonaVu ™, wyposażona w 112 bardzo czułych mikrofonów wykonanych w technologii MEMS i precyzyjną kamerę optyczną, stwarza nieograniczone możliwości zastosowania w zakresie oszczędzania energii i bezpieczeństwa. Przegląd instalacji sprężonego powietrza jest przeprowadzany podczas normalnej pracy produkcji i nie wymaga robienia przerw. Kamera pozostaje odporna na hałas produkcji i pomaga nie tylko w zarządzaniu wycieku sprężonego powietrza, ale też kontroluje instalacje elektryczne.

Kamera akustyczna do diagnostyki odwadniaczy
Diagnostyka odwadniaczy za pomocą kamery akustycznej
Diagnostyka odwadniaczy za pomocą kamery akustycznej

Para wodna jest jednym z podstawowych mediów używanych w nowoczesnej produkcji.  Odwadniacze, które usuwają skraplające i nieskraplające gazy, działają jako zawór automatyczny, usuwają wodę, powietrze, CO2 i inne zanieczyszczenia z układu parowego. Prawidłowo działający odwadniacz zapewnia, że tylko para o wysokiej temperaturze i wysokiej jakości jest dostarczana do miejsca przeznaczenia.  Diagnostykę odwadniaczy wspiera wykonywanie ich regularnych przeglądów. Odwadniacz usuwa niepożądane skraplające się nieskraplające się gazy i właśnie na tym powinien skupić się technik stanu podczas oceny pracy odwadniaczy za pomocą ultradźwięków. Po włączeniu kamery akustycznej i dostosowaniu progu dB do akustyki pomieszczenia, wystarczy skierować urządzenie na odwadniacz i obserwować ekran, aby sprawdzić, czy odwadniacz działa prawidłowo, czy nie. Dzięki kamerze akustycznej możemy zaobserwować czy odwadniacz jest opróżniany z kondensatu, czy utknął w pozycji otwartej lub zamkniętej.

Podsumowując, wszędzie tam, gdzie mamy do czynienia ze zjawiskami generującymi przepływ turbulentny, tarcie, uderzenia lub wyładowania niezupełne, powstają ultradźwięki, które słyszalne dla kamery akustycznej, dla nas pozostaną widoczne.  Dzięki jednemu obrazowi możemy ustalić źródło przecieku sprężonego powietrza, który izolator jest uszkodzony i czy odwadniacz pracuje prawidłowo.  Warto zauważyć, że powyżej opisane zastosowania są tylko częścią możliwości, jakie niesie ze sobą wykorzystanie technologii obrazowania dźwięku.

Szczegółowy opis możliwości nowej kamery akustycznej znajdziecie w magazynie „Pod kontrolą” 2/2021:

https://www.podkontrola.pl/temat-wydania-zastosowanie-akustycznej-kamery-obrazujacej-w-pomiarach-przemyslowych/

Wyładowania niezupełne, wycieki sprężonego powietrza, czyli kamera akustyczna w akcji

Najnowsze

POBIERZ E-BOOK

Chesz być na bieżąco?
Zapisz się do naszegoNEWSLETTERA!

Kalibracja

Automatyzuj wzorcowanie

Bez papieru, bez błędów, bez straty czasu. Szybko, sprawnie, efektywnie. Automatyzuj wzorcowanie dzięki Zintegrowanemu Systemowi Wzorcowania Beamex pozwalającemu na optymalizację częstotliwości wzorcowania i minimalizuje ryzyko

Czytaj więcej »
Akademia Automatyki

Dołącz do nas!

Wypełnij formularz subskrypcji i bądź na bieżąco