praktyczny blog o pomiarach i automatyce przemysłowej

bo w automatyce liczą się ludzie

Przepływomierze masowe na froncie, czyli pomiar mokrych gazów

Dokładny pomiar gazów wilgotnych i zanieczyszczonych wymusza stosowanie urządzeń o ulepszonej elektronice, trwałej i przemysłowej obudowie oraz ze specjalnymi czujnikami dostosowanymi do pracy z mokrymi gazami. Ciekawą propozycją pomiarową są termiczne przepływomierze masowe skonstruowane do pracy w zanieczyszczonym środowisku.

Przepływomierze masowe serii ST80

Termiczne przepływomierze masowe serii ST80 to nie tylko urządzenie z udoskonalonym układem elektronicznym. Wbudowane opatentowane czujniki przepływu i brak ruchomych części zapewniają dokładne pomiary przepływu gazu. Przepływomierze wykonują bezpośredni pomiar przepływu masowego przez jedno przyłącze dostępowe do procesu. Dzięki temu wyeliminowane zostają dodatkowe prace montażowe, minimalizuje się ryzyko pogorszenia parametrów oraz wprowadza znaczne oszczędności kosztów w porównaniu z technikami wymagającymi zabiegów konserwacyjnych.

Przepływomierze masowe serii ST 80
Przepływomierze masowe serii ST 80
Zastosowanie przepływomierzy masowych ST80

Przepływomierze masowe tej serii to bardzo uniwersalne urządzenia. Poprzez różnorodne wykonanie czujników, przepływomierze mają szerokie możliwości zastosowania. Używane są do wielu różnych aplikacji: od pomiaru prostego powietrza, do agresywnych spalin.  Odporność na agresywne media, uzyskana jest za pomocą stali Hastelloy-C276, z której zbudowana jest sonda. Warto zwrócić uwagę to, że maksymalna temperatura mierzonego medium 456 C, ma również wpływ na różnorodność zastosowań przepływomierzy masowych ST80.

 

 

Co wyróżnia przepływomierz masowy serii ST80?

Przede wszystkim czujnik. WG, czyli Wet Gas, to nowe wykonanie czujnika pomiarowego, które pojawiło wraz z serią ST80. Dzięki temu przepływomierze masowe swoje zastosowanie znajdują w pomiarach mokrych gazów. Jego konstrukcja mechaniczna odprowadza wilgoć, kondensat lub krople wody poza czujnik, umożliwiając dokładny pomiar przepływu gazu, nieprzerywany przez wodę uderzającą w czujnik. W tabelce poniżej znaleźć można typy czujników, które można zastosować.

Podsumowanie warunków i charakterystyk do wykorzystania przy wyborze typu czujnika dla przepływomierza masowego.
Podsumowanie warunków i charakterystyk do wykorzystania przy wyborze typu czujnika dla przepływomierza masowego.

Kolejna kwestia to wyświetlacz przepływomierza masowego. Wyświetlacz LCD z podświetleniem daje użytkownikowi odczyt cyfrowy dla natężenia przepływu procesu oraz wskazania temperatury, przepływu sumarycznego, uruchomienia sygnalizacji, pole etykiety zdefiniowanej przez użytkownika i wskaźnik uszkodzeń. Na uwagę zasługuje fakt, że przyciski mogą być aktywowane naciśnięciem palca przez szkło okienka, bez zdejmowania pokrywy.  ST80 może być wymieniany, sprawdzany i mieć inicjowane okresowe tryby diagnostyczne bez jego odłączania od procesu, nawet w przypadku instalacji pracujących w obszarach zagrożenia wybuchem.

Różne wersje przepływomierzy masowych ST80
Różne wersje połączenia elektroniki w przepływomierzach masowych

Test kalibracji w miejscu pracy przepływomierza masowego? Dzięki najnowszej elektronice w serii ST80 to możliwe.  Dla zaoszczędzenia czasu i kosztów, własne testowanie przyrządu przeprowadza się  w miejscu jego zamontowania – nie ma potrzeby demontażu lub wyciągania ST80 z rurociągu technologicznego, ani zatrzymywania procesu. Sprawdzenie przepływomierza ST80 może być uruchomione poprzez:
• bezpośrednio z urządzenia za pomocą klawiatury wyświetlacza przepływomierza,
• za pomocą komputera poprzez złącze USB,
• automatycznie, poprzez zaprogramowanie czasu.

Rozbudowana komunikacja przepływomierza masowego ST80 to również innowacyjne rozwiązanie. Prócz standardowych wyjść analogowych 4…20 mA, HART i Modbus, opcjonalnie można dodać FOUNDATION Fieldbus lub PROFIBUS PA. Cyfrową magistralę komunikacji obsługują dwukierunkowe I/O. Magistrala HART jest zgodna z wersją 7. i jest kompatybilna ze wszystkimi wersjami ręcznego sterownika HART i układów sterowania.

Dzięki swoim właściwościom termiczne przepływomierze masowe ST80 spełniają wymagania techniczne najtrudniejszych aplikacji technologicznych i przemysłowych. Jednocześnie zapewniają dokładne pomiary przepływu gazu zanieczyszczonego i agresywnego, które ma zasadnicze znaczenie dla spójności procesu, jakości i bezpiecznej pracy instalacji.

Przepływomierze masowe na froncie, czyli pomiar mokrych gazów

Najnowsze

POBIERZ E-BOOK

Chesz być na bieżąco?
Zapisz się do naszegoNEWSLETTERA!

Akademia Automatyki

Dołącz do nas!

Wypełnij formularz subskrypcji i bądź na bieżąco