praktyczny blog o pomiarach i automatyce przemysłowej

bo w automatyce liczą się ludzie

Jak wybrać odwadniacz do wymienników ciepła?

Kontynuując temat odwadniania systemów parowych, zajmiemy się dziś problemem dobrania prawidłowego odwadniacza do wymienników ciepła. Poruszyliśmy już kwestię odwadniania rurociągów przesyłowych, kociołków parowych, dziś podpowiemy Państwu, czym kierować się wybierając odwadniacz do urządzeń wymiennikowych.

Odwadniacze do wymienników ciepła vs napotkane problemy

Wymienniki ciepła są jednymi z najczęściej stosowanych urządzeń w zakładach produkcyjnych. Służą do podgrzewania czynnika, zazwyczaj wody potrzebnej do procesu czy mycia. Ciśnienie pary oraz jego zmienność determinuje to, jaki rodzaj odwadniacza powinien być zastosowany. Kluczowa okazuje się zdolność szybkiego odpowietrzania przy niskiej różnicy ciśnień, płynna praca, skuteczne usuwanie brudów i osadów z kondensatu. Cechy te z pewnością ściśle wiążą się z wydajnością i jakością produktu oraz efektywnością energetyczną.

Błędny wybór odwadniacza do wymienników ciepła może spowodować nierównomierne ogrzewanie, niski transfer ciepła lub inne problemy. Ponadto często spotykamy stosowanie odwadniaczy bez uwzględnienia współczynników bezpieczeństwa lub odwadniaczy o cyklicznej charakterystyce pracy. Niektóre urządzenia ogrzewane parą mają zmienne ciśnienie wynikające z pracy zaworu regulującego, który dostosowuje się do zapotrzebowania na ciepło, a następnie obniża ciśnienie dostarczanej pary poniżej ciśnienia doprowadzonego. Wówczas może okazać się, że ciśnienie po stronie kondensatu jest wyższe niż po stronie pary. Zachodzi wówczas tzw. efekt Stall, czyli problem z podciśnieniem. Kiedy występuje to zjawisko potrzebujemy innego rodzaju urządzenia do odwodnienia tj. kombinację pompy kondensatu i odwadniacza, by uniknąć problemów z odprowadzaniem kondensatu, uderzeniami wodnymi, spadkiem efektywności energetycznej itp.

 Typowy schemat odwadniania wymienników ciepła
Typowy schemat odwadniania wymienników ciepła

Odwadniacz do wymienników ciepła – co wybrać?

By uniknąć problemów, które powoduje niewłaściwie dobrany odwadniacz do wymienników ciepła, powinniśmy wziąć pod uwagę wiele czynników. Rozwiązanie, które preferujemy do ciśnienia stałego, jest zastosowanie odwadniacza dzwonowego z powiększonym otworem odpowietrzającym. Drugim wyborem będzie odwadniacz pływakowo-termostatyczny. Dla cieśnień zmiennych, rekomendujemy użycie odwadniacza pływakowo-termostatycznego, ewentualnie dzwonowego z powiększonym otworem odpowietrzającym.

Odwadniacz dzwonowy z powiększonym otworem odpowietrzającym

Odwadniacz dzwonowy z powiększonym otworem odpowietrzającym, który będzie dobrym rozwiązaniem dla wymienników ciepła, bez wątpienia jest odwadniacz serii 800. Zapewnia efektywne odprowadzanie kondensatu i ma prostą budową. Warto pamiętać, że to najbardziej popularne odwadniacze dzwonowe na świecie, których historia ma przeszło 120 lat. Charakteryzują się przyłączem gwintowanym, wykonaniem żeliwnym, zabudową poziomą, wydajnością do 9000 kg/h kondensatu, a przede wszystkim niezawodnością. Odwadniacze dzwonowe Armstrong serii 800 przeznaczone są dla większości aplikacji parowych

Odwadniacz do wymienników ciepła - odwadniacz dzwonowy serii 800
Odwadniacz do wymienników ciepła – odwadniacz dzwonowy serii 800

Odwadniacz do wymienników ciepła typ AIC

Prócz odwadniacza dzwonowego zalecamy również użycie odwadniacza pływakowo-termostatycznego. Rekomendowanym przez nas typem jest odwadniacz serii AIC. Odwadniacze pływakowe tej serii przeznaczono do zastosowań dla ciśnienia roboczego od 0 do 32 bar. Cechują się przede wszystkim atutami takimi jak: ciągłe odprowadzanie kondensatu, praca przy przeciwciśnieniu, szybkie odprowadzanie powietrza i CO2, długa żywotność. Odwadniacze AIC mogą być dostarczone z przyłączem gwintowanym NPT lub BSPT oraz w wersji kołnierzowej w wykonaniu DIN i ANSI. Odwadniacze te stanowią niewątpliwie bardzo dobry wybór dla aplikacji wymagających szybkiego odprowadzania powietrza i niekondensujących się gazów. Świetnie sprawdzają się wszędzie tam, gdzie należy odprowadzić duże ilości kondensatu.

Odwadniacz do wymienników ciepła - odwadniacz pływakowy serii AIC
Odwadniacz do wymienników ciepła – odwadniacz pływakowy serii AIC

Podsumowując, najważniejsze czynniki, które należy wziąć pod uwagę wybierając odwadniacz do wymienników ciepła to: zmienność ciśnienia, możliwość szybkiego usuwania brudu i osadów z kondensatu oraz gwarancja płynnej pracy.

Więcej szczegółów w temacie doboru odpowiedniego odwadniacza na:

https://www.akademia-automatyki.pl/blog/2021/09/09/ktory-odwadniacz-do-czego-szybki-przeglad/

Jak wybrać odwadniacz do wymienników ciepła?

Najnowsze

POBIERZ E-BOOK

Chesz być na bieżąco?
Zapisz się do naszegoNEWSLETTERA!

Akademia Automatyki

Dołącz do nas!

Wypełnij formularz subskrypcji i bądź na bieżąco